۰۹ مرداد ۱۴۰۰

رییس انجمن زغالسنگ: دولت ۱۳ هزار شاغل این صنعت را دریابد

تهران -ایرنا- رییس هیات مدیره انجمن زغالسنگ ایران گفت: امروز بالغ بر ۱۳ هزار نفر در صنعت زغالسنگ کشور فعالیت می کنند و چشم انتظار کمک و پشتیبانی دولت برای ثبات فعالیت خود هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد مجتهد زاده روز شنبه در نشستی خبری افزود: برآورد می شود تا پایان ۹۶ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن کنسانتره زغالسنگ از چهار ناحیه طبس، کرمان، البرز شرقی و البرز مرکزی استخراج شود که نسبت به عملکرد سال ۹۵ رشد ۱۵ درصدی خواهد داشت.

** ذخیره میلیاردی زغالسنگ کشور
مجتهد زاده اضافه کرد: بررسی ها نشان می دهد میزان ذخیره فعلی زغالسنگ کشور یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن زغال کک شو و ۱٫۵ میلیارد تن زغالسنگ حرارتی است.
و برآورد شده که ۲ تا سه برابر این ارقام هم ذخیره احتمالی باشد.

** بستر اشتغال ۲۰ هزار نفری در صنعت زغالسنگ
رییس هیات مدیره انجمن مزبور گفت: امروز حدود ۱٫۷ میلیون تن زغالسنگ مورد نیاز ذوب آهن اصفهان است و وارد مدارشدن کارخانه زرند کرمان مجموع نیاز به این ماده معدنی را به رقم ۳٫۵ میلیون تن کنسانتره می رساند.
وی تاکید کرد: رشد تولید واحد های داخلی علاوه بر اشتغال ۱۳ هزار نفر نیروی کار فعلی، زمینه اشتغال در مجموع ۲۰ هزار نفر را فراهم می سازد.

** ضرورت استقرار واحد های ایمنی، بهداشت و محیط زیست
مجتهدزاده ضمن یادآوری شرایط ایمنی در معادن زغالسنگ که در معرض خطر مشابه معدن آزاد شهر (استان گلستان) قرار دارند، افزود: اکنون درخواست این است که در چهار ناحیه زغال خیز کشور که شامل کرمان، طبس، البرزهای شرقی و مرکزی می شود، واحدهای HSE ( ایمنی، بهداشت و محیط زیست ) مستقر شوند.
وی تاکید کرد: وظیفه واحد های HSE کنترل و نظارت بر تمام معادن ناحیه ذیربط است که از لحاظ ایمنی، امداد و نجات آنها را تحت پوشش قرار دهند.

** استاندارد سازی معادن زغالسنگ یک ضرورت
رییس هیات مدیره انجمن زغالسنگ ایران ضمن تایید غیر استاندارد بودن تجهیزات و امکانات معادن این بخش، گفت: تجهیزات ضدانفجاری معادن زغالسنگ کهنه و فرسوده است و حادثه معدن زغالسنگ آزاد شهر هم ناشی از کهنه و فرسوده بودن تجهیزات بود.
براثر انفجار معدن زغالسنگ آزاد شهر ( استان گلستان ) در اردیبهشت ماه امسال دهها نفر از معدنکاران جان خود را از دست دادند.

** معدنکاران در حین کار نیازمند آموزش
مجتهدزاده افزود: امروز نیروی کار در سطوح مختلف باید از آموزش روز برخوردار باشد و در بخش معادن این موضوع اهمیت بسزایی دارد، بویژه در معادن زغالسنگ که همواره خطر انفجار وجود دارد.
وی خواستار توزیع امکانات ایمنی و تجهیزات استاندارد در سطح معادن زغالسنگ کشور شد.

** نظارت وزارت صنعت بر عملکرد معادن زغالسنگ
رییس انجمن یاد شده اضافه کرد: واقعه معدن زغالسنگ آزاد شهر، زمینه نظارت دقیق تر وزارت صنعت، معدن و تجارت را بر این بخش افزایش داد و علاوه بر آن سازمان نظام مهندسی معدن هم در این ارتباط فعال شده است.
وی گفت: وزیر صنعت در دولت دوازدهم اکنون اولویت کاری خود را ایمنی در معادن زغالسنگ اعلام کرد و این امر موجب امیدواری معدنکاران شده است.
به گزارش ایرنا، امروز صنعت زغالسنگ ایران قدمتی بیش از ۵۰ سال دارد و اشتغال مستقیم ۱۳ هزار نفر را فراهم ساخته است.
گزارش های پیشین نشان می دهد سالیانه میزان واردات زغالسنگ کشور به رقم یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن می رسد و ترکیه در همسایگی ایران حدود ۶۰ میلیون تن زغالسنگ در سال تولید می کند.
براثر انفجار در معدن زغالسنگ زمستان یورت آزاد شهر گلستان در سیزدهم اردیبهشت ماه ۹۶ دهها نفر از معدنکاران زحمتکش جان خود را از دست دادند.
آمارهای منتشر شده نشان می دهد براثر انفجار در معدن سنگرود استان گیلان در سال ۱۳۷۵ تعداد ۲۰ نفر جان باختند، انفجار شهریور ۱۳۸۴ معدن باب نیزو زرند کرمان ۹ نفر قربانی داشت و بار دیگر در فروردین ۱۳۸۸ باب نیزو با ۱۲ نفر قربانی روبرو شد و معدن یال شمالی طبس نیز در آذر ۹۱ پیامد هشت نفر قربانی را به همراه داشت .

گزارش های مستند در سال ۱۳۹۱ نشان می دهدکه ۱۸۴ معدن زغالسنگ در کشور وجود دارد که سهم بخش خصوصی ۱۴۰، دولتی ۲۷ و بقیه تعاونی است .

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید