حال روز این روز‌های زغال سنگ

به گزارش خبرنگار تحریریه تخصصی معدن خبرگزاری صدا و سیما ؛ سعید صمدی دبیر انجمن زغال سنگ ایران می گوید : با اینکه ایران از غنی ترین کشورهای دارنده زغال سنگ است اما پارسال حدود یک میلیون و 500 هزار تن زغال سنگ وارد کشور شد و حدود یک میلیون و750 هزار تن کنسانتره زغال سنگ تولید داشتیم

به گفته دبیر انجمن زغال سنگ ایران ، علت اصلی واردات نیز کاهش تولید زغال سنگ داخلی و قیمت گذاری دستوری است . 
آقای صمدی در این خصوص می گوید : روند تولید زغال سنگ در کشور ما روند مناسبی ندارد ، دلیل اصلی آن نیز قیمت گذاری دستوری روی زغال سنگ است ، سال گذشته قیمت یک تن زغال سنگ وارداتی حدود 16 میلیون تومان ، قیمت زغال سنگ داخلی 4 میلیون تومان بود ، این قیمت گذاری دستوری و تکلیفی به نحوی است که عملا کارگر معدن زغال سنگ ، باید به یک شکلی به بخش فولاد یارانه بدهد . اما آقای محتشمی پور اعلام می کند : ما هیچ قیمت دستوری در زغال سنگ نداریم و هیچ مصوبه ای دال بر اینکه قیمت زغال سنگ بر چه اعدادی باشد نداریم ، اساسا موضوع زغال سنگ موضوع مداخله در قیمت نیست ، بلکه عرضه و تقاضاست . تقاضا برای زغال سنگ داخلی به دلیل کیفیتش یک مقدار پایین است و این موضوع باعث شده است که مصرف کنندگان زغال سنگ با قیمت بالاتر و یا خیلی بالاتری وارد کردند . 
دبیر انجمن زغال سنگ ایران معتقد است ؛ بلاتکلیفی و غیرفعال ماندن برخی از معادن نیز نقش تعیین کننده ای در کاهش تولید و توسعه نیافتن معادن زغال سنگ دارند . آقای صمدی می گوید: در مجموع بالا رفتن قیمت تمام شده و ثابت ماندن قیمت ذغال سنگ باعث شده تا بخشی از توسعه ها و یک بخشی از آماده سازی ها متوقف شود . نمونه آن نیز معدن زغال سنگ خمرود در زرند است که قرار بود 1401 به بهره برداری برسد اما پیشرفت آن تاکنون 30 درصد است .
دبیر انجمن زغال سنگ ایران معتقد است که کشوری با بیش از 12 میلیارد تن ذخیره زغال سنگ ، قابلیت تبدیل شدن به تولیدکننده برتر منطقه را دارد اما کماکان جزو بزرگترین واردکنندگان زغال سنگ است . او می گوید : زغال سنگ تنها کانی است که به اندازه کافی اکتشاف شده ، اگر با ظرفیت فعلی کار کنیم به اندازه حداقل 300 سال زغال سنگ اکتشاف شده داریم .
 طبق آخرین آمار در دو ماه نخست امسال نیز 262 هزارتن زغال سنگ به ارزش 114 میلیون دلار وارد کشور شده است که حکایت از افزایش 13 درصدی در مقایسه با سال گذشته دارد .

https://38127323.khabarban.com

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید