۰۹ مرداد ۱۴۰۰

اساسنامه

اساسنامه

“انجمن زغالسنگ ایران”

ماده۱- اهداف و موضوع فعالیت:

به منظور سازماندهی تجهیز، بهره برداری معادن، فرآوری، کک­سازی و بازرگانی زغالسنگ و تقویت ارتباطات فعالان این حوزه، برقراری ارتباط یکپارچه با سازمان­های ذیربط و دیگر تشکل­ها، فرآهم آوردن امکان همکاری در سطوح گسترده بین فعالان ذغالسنگ ایران و انجام سرمایه­گذاری­های مشترک و همچنین بهره­گیری از تجربیات علمی و عملی دست­اندرکاران و دفاع از منافع مشروع اشخاص حقیقی و حقوقی عضو انجمن زغالسنگ ایران به استناد بند (ک) ماده ۵ قانون اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران مطابق با مفاد ذیل تشکیل می­گردد:

ماده ۲- نام: “انجمن زغالسنگ ایران”

ماده ۳- انجمن زغالسنگ ایران که در این اساسنامه اختصاراً “انجمن” نامیده می­شود، در اجرای بند (ک) ماده (۵) قانون اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران (مصوب ۱۵/۱۲/۱۳۶۹ و اصلاحیه ۱۵/۹/۱۳۷۳) و با موافقت و نظارت اتاق ایران تشکیل می­شود و دارای شخصیت حقوقی و مالی مستقل می­باشد و بصورت صنفی، حرفه­ای، تخصصی، غیرسیاسی و غیرانتفاعی فعالیت می­نماید.

ماده ۴- تابعیت:

تابعیت “انجمن” ایرانی است.

ماده ۵- اقامتگاه:

اقامتگاه قانونی “انجمن” در تهران می­باشد.

تبصره: تعیین محل دفتر مرکزی “انجمن” از اختیارات هیأت مدیره می­باشد.

در صورت تغییر اقامتگاه “انجمن” مراتب در روزنامه کثیرالانتشار منتخب آگهی می­شود و نیز کتباً به اطلاع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خواهد رسید.

ماده ۶- حوزه فعالیت:

حوزه فعالیت “انجمن” سراسر ایران است. “انجمن” می­تواند پس از تصویب هیات مدیره و تأیید اتاق بازرگانی، صنایع، معادن کشاورزی ایران در مراکز استان شعبه و در شهرستان­ها و خارج از کشور نمایندگی دایر کند.

تبصره: شرایط تشکیل شعب و نمایندگی باید مطابق با آیین­نامه­های اجرایی ذیربط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران باشد.

ماده ۷- مدت:

مدت فعالیت “انجمن” نامحدود است.

ماده ۸- وظایف و اختیارات ” انجمن” عبارتند از:

۸-۱- تلاش برای سازماندهی کلیه امور اکتشاف، استخراج، فرآوری ، کک­سازی، بازرگانی و فروش زغالسنگ

۸-۲- کسب اطلاعات مربوط به تولید، عرضه و تقاضا، قیمت و بازارهای مصرف برای عرضه به اعضا

۸-۳- تلاش برای تنظیم بازار داخلی با استفاده از کلیه ابزارهای موجود و توانمندسازی فعالان این صنعت برای ورود به بازارهای جهانی.

۸-۴- مشارکت گروهی در تصمیم­سازی­ها و تصمیم­گیری­ها و تهیه و تنظیم پیشنهادهای مرتبط با تولید و فروش کالاهای مربوطه، و شرکت در کلیه جلسات رسمی دولتی که در زمینه حوزه زغالسنگ برگزار می­شود.

۸-۵- ایجاد ارتباط با بانک­ها و سازمان­های اعتباری کشور و همچنین سازمان­های مالی و پولی بین­المللی در قالب قوانین جمهوری اسلامی ایران با هدف تسهیل و گسترش خدمات و تسهیلات مالی به اعضا

۸-۶- ایجاد بانک اطلاعاتی در زمینه­های مرتبط با اهداف و وظایف “انجمن” و اطلاع­رسانی از طریق ایجاد شبکه اطلاع­رسانی و نشر کتاب، مجلات و بروشورهای تخصصی و تبادل اطلاعات مربوطه.

۸-۷- انجام فعالیت­های علمی و تحقیقاتی مرتبط با مأموریت “انجمن” در داخل و خارج کشور.

۸-۸- حمایت از منافع مشترک اعضا و ارائه خدمات حقوقی و مشورتی به ایشان.

۸-۹- تشویق و حمایت از سرمایه­گذاری مشترک در تولید زغالسنگ

۸-۱۰- ایجاد فرصت­های همکاری و توسعه فعالیت برای اعضا

۸-۱۱- مشارکت در تدوین و اجرای استاندارهای مورد نیاز و انجام کنترل­های کیفی و رتبه­بندی­های مورد نیاز

۸-۱۲- معرفی اعضاء به وزارتخانه­ها و سازمان­های مختلف جهت استفاده از خدمات و تسهیلات قابل ارائه

۸-۱۳- برگزاری دوره­های آموزشی مورد نیاز اعضاء و برگزاری همایش­های تخصصی و میزگردها و همچنین حضور در همایش­های مختلف داخلی و خارجی و ترجمه تالیف مقالات حرفه­ای

۸-۱۴- برگزاری و یا حضور در نمایشگاه­های داخلی و خارجی مرتبط با مأموریت “انجمن”

۸-۱۵- اعزام هیات­های فنی و تخصصی به کشورهای خارجی جهت همکاری­های فنی و اقتصادی

۸-۱۶- جلوگیری از انجام رقابت­های ناسالم اعضا با یکدیگر از طریق هماهنگی­های درون­تشکلی و پس از آن اعمال ضوابط کمیته انضباطی اتاقی ایران

۸-۱۷- کوشش برای رفع اختلافات فی­مابین فعالین مربوطه و پذیرش حکمیت در این خصوص

۸-۱۸- ایجاد بستر و سازوکار لازم جهت پذیرش وظایف اجرایی دولت که در اجرای قوانین ۵ ساله توسعه اقتصادی، قانون اجرای سیاست­های اصل ۴۴ و دیگر قوانین مربوطه به “انجمن” تفویض می­شود و اجرای صحیح وظایف تفویض­شده و ارائه گزارش عملکرد به دستگاه­های مربوطه

۸-۱۹- کوشش برای مقید و ملزم نمودن اعضا به اجرای صحیح مقررات اقتصادی و رعایت شئون تجاری کشور

فصل سوم – عضویت و شرایط آن

ماده ۹- انواع عضویت عبارت است از:

الف- اصلی: شامل اشخاص حقیقی و حقوقی است که مستقیماً مشغول فعالیت تولید، فرآوری، کک سازی و بازرگانی ذغالسنگ و یا شرکت­های سرمایه­گذار در زمینه استخراج و فراوری ذغالسنگ

ب- وابسته: شامل افراد حقیقی و حقوقی است که در خدمات و فعالیت­های مرتبط با زغالسنگ فعالیت می­کنند.

ج- افتخاری: شامل آن دسته از افراد حقیقی (دانشگاهی یا بدون معرف) است که بنابرانگیزه و علاقه شخصی درخواست عضویت می­نمایند.

تبصره: حضور اعضای وابسته و افتخاری در جلسات انجمن بدون حق رأی خواهد بود.

ماده ۱۰- شرایط پذیرش اعضای اصلی اعم از حقیقی و حقوقی عبارتند از:

الف- داشتن تابعیت ایرانی

ب- دارا بودن کارت عضویت یا بازرگانی معتبر از یکی از اتاق­های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور

ج- دارا بودن پروانه بهره­برداری معدن زغالسنگ یا فرآوری یا کک سازی از وزات صنعت، معدن و تجارت

د- پیمانکاران بهره­برداری معادن با حداقل مدت ۵ سال قرارداد یا دارای حداقل ۵۰ هزار تن تولید.

ی- اسناد مثبته گمرکی در بخش بازرگانی زغالسنگ.

ه- پرداخت ورودیه و حق عضویت سالانه

تبصره ۱- اشخصاص حقیقی و حقوقی ایرانی مقیم خارج از کشور می­توانند پس از تصویب هیأت مدیره به عضویت انجمن درآیند.

تبصره ۲- اشخصاص حقیقی و حقوقی خارجی مقیم ایران به شرط عمل متقابل کشور متبوع آن­ها در مورد ایرانیان مقیم آن کشور می­توانند پس از تصویب هیأت­مدیره و با رعایت مقررات مربوطه به عضویت انجمن درآیند.

ماده ۱۱- کلیه اعضای انجمن موظف به رعایت مفاد اساسنامه و مقررات و آیین­نامه­های مصوب هیأت مدیره و مقید به همکاری جهت دست­یابی به اهداف انجمن می­باشند.

تبصره ۱- زایل شدن هر یک از شروط پذیرش عضویت برای هر یک از اعضا در طول مدت عضویت موجب تعلیق آن عضو خواهد شد.

تبصره ۲- تعلیق نوعی توقف عضویت است که با زایل گردیدن هر یک از شرایط عضویت بوجود می­آید. در صورت اعاده شرط زایل شده، مجدداً عضویت واجد اعتبار خواهد شد و عضو محق به استفاده از حقوق قانونی خویش می­شود، منوط به اینکه حق عضویت و دیگر تعهدات مالی خود نسبت به انجمن را برای کل دوره تعلیق پرداخت نماید.

تبصره ۳- آن دسته از اعضاء که به هر دلیل شرایط عضویت خود را از دست بدهند حق شرکت در مجامع عمومی، رأی دادن و نامزد شدن برای ارکان و استفاده از خدمات “انجمن” را نخواهند داشت.

فصل چهارم ارکان

ماده ۱۲- ارکان “انجمن” عبارتند از:

– مجمع عمومی

– هیات مدیره

– بازرس

ماده ۱۳– مجمع عمومی:

مجمع عمومی بالاترین مرجع تصمیم­گیری و متشکل از اعضاء یا نمایندگان رسمی اعضای “انجمن” می­باشد.

۱۳-۱- دعوت هر نوبت از مجامع عمومی با یکبار درج آگهی در جراید کثیرالانتشار منتخب انجمن و حداقل پانزده روز قبل از تاریخ جلسه و با اعلام دستور جلسه، روز، ساعت و محل برگزاری و مقام دعوت­کننده مجمع صورت می­پذیرد. ضمناً دعوت­نامه جداگانه­ای توسط مقام دعوت­کننده برای اعضاء ارسال می­گردد. همزمان با انتشار آگهی دعوت در جراید کثیرالانتشار منتخب، مقام دعوت­کننده باید از طریق اطلاع رسانی به مدیریت امور تشکل­های اتاق ایران نسبت به قرار دادن آگهی دعوت در وبگاه رسمی اتاق ایران هماهنگی نماید.

۱۳-۲- نماینده هر عضو حقوقی در “انجمن” جهت شرکت در مجامع عمومی و انشاء رأی باید مدیرعامل یا عضو هیات مدیره و دارای معرفی­نامه رسمی از سوی شرکت خود باشد. نماینده مزبور مکلف است شخصاً و اصالتاً در مجامع شرکت کرده و اجاره توکیل این حق را به غیر ندارد. ضمناً اعضای حقیقی نیز می­بایست اصالتاً در جلسه حضور یابند و اجازه توکیل حق رأی به غیر را ندارند.

۱۳-۳- اخذ رای در مجامع عمومی “انجمن” بصورت علنی می­باشد مگر زمانی که رای­گیری برای انتخاب یا عزل اعضای هیأت مدیره و بازرسان باشد.

۱۳-۴- نماینده اتاق ایران رسمیت جلسه را اعلام و بلافاصله از میان اعضای حاضر نسبت به انتخاب هیأت رئیسه مجمع مرکب از یک رئیس، دو ناظر و یک منشی برای اداره جلسه، رأی­گیری خواهد کرد. سپس هیأت­رئیسه منتخب اداره جلسه را به عهده می­گیرد.

۱۳-۵- مصوبات مجمع در چهارچوب اساسنامه “انجمن” برای کلیه اعضاء لازم الاتباع می­باشد.

۱۳-۶- منشی جلسه موظف است صورت­جلسه­ای مشتمل بر کلیه مصوبات مجمع را تنظیم و منضم به فهرست حاضر به امضای هیأت­رئیسه مجمع و نماینده اتاق ایران برساند.

۱۳-۷- حضور نماینده اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران در کلیه جلسات مجمع عمومی (عادی و فوق­العاده) بعنوان ناظر ضروری است و بدون حق رأی اظهارنظر خواهد نمود.

۱۳-۸- دبیرخانه “انجمن” باید رونوشتی از صورت­جلسه مجامع عمومی (عادی و فوق­ا­لعاده) منضم به فهرست حاضرین در جلسات را برای اتاق ایران ارسال نماید.

ماده ۱۴- مجامع عمومی بر دو نوعند:

– مجمع عمومی عادی و عادی بطور فوق­العاده

– مجمع عمومی فوق­العاده

ماده ۱۵- مجمع عمومی عادی یک نوبت در سال و در ظرف سه ماهه اول سال مالی وفق ماده ۱۳ تشکیل می­گردد. تشکیل مجمع عمومی عادی بطور فوق­العاده به هر تعداد که لازم باشد بلامانع است.

ماده ۱۶- وظایف مجمع عمومی عادی و عادی بطور فوق­العاده بشرح زیر است:

۱۶-۱- استماع گزارش عملکرد مالی و اجرایی هیأت مدیره

۱۶-۲- استماع گزارش بازرسی

۱۶-۳- تصویب گزارش عملکرد اجرایی مالی و ترازنامه سالیانه “انجمن”

۱۶-۴- استماع گزارش هیأت مدیره پیرامون برنامه و بودجه سال مالی جدید

۱۶-۵- تصویب مبلغ ورودیه، حق عضویت سالیانه اعضاء و برنامه و بودجه پیشنهادی

۱۶-۶- انتخاب یا عزل فردی با جمعی اعضای اصلی یا علی­البدل هئیت مدیره

۱۶-۷- انتخاب یا عزل بازرسان اصلی یا علی­البدل

۱۶-۸- انتخاب روزنامه کثیرالانتشار

 

 

تبصره ۱- هیأت مدیره می­بایست حداقل ۲۰ روز پیش از تاریخ مجمع گزارش­های خود را آماده و جهت بررسی به بازرس ارائه نماید.

تبصره ۲- چنانچه عملکرد اجرایی و یا مالی هیات مدیره تصویب نگردد به منزله عزل هیات­مدیره تلقی می­شود در این صورت بازرس موظف است ظرف مدت ۱۵ روز نسبت به برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق­العاده با دستور تجدید انتخاب هیات مدیره وفق ماده ۱۳ اقدام نماید.

ماده ۱۷- هیات مدیره بایستی حداقل ۲۰ روز قبل از اتمام مدت مأموریت اعضای هیئت مدیره اقدام به برگزاری مجمع عمومی عادی وفق ماده ۱۳ بنماید. در هر صورت تا زمان انتخاب هیات مدیره جدید، هیات مدیره قبلی دارای مسئولیت خواهد بود.

ماده ۱۸- مجمع عمومی عادی بطور فوق­العاده در مواقع ضروری به دعوت هیئت مدیره یا بازرس با رعایت ماده ۱۳ اساسنامه تشکیل می­گردد.

ماده ۱۹- مجامع عمومی عادی و عادی بطور فوق­العاده با حضور اکثریت نسبی اعضای اصلی رسمیت پیدا می­کند و مصوبات آن با آراء مثبت نصف بعلاوه یک اعضاء حاضر در جلسه معتبر می­باشد، در صورت نرسیدن جلسه به حد نصاب، نوبت دوم مجمع حداکثر ظرف مدت ۲۰ روز پس از نوبت اول با رعایت ماده ۱۳ اساسنامه برگزار خواهد شد. جلسه نوبت دوم مجمع با حضور هر تعداد رسمیت می­یابد و تصمیمات آن با آرای نصف به علاوه یک اعضای حاضر به تصویب می­رسد.

ماده ۲۰- وظایف و اختیارات مجمع عمومی فوق العاده عبارتند از:

الف- تغییر و اصلاح اساسنامه “انجمن”

ب- انحلال “انجمن” و انتخاب اعضاء هیئت تصفیه

ج- سایر مواردی که در اختیار مجمع عمومی عادی نباشد

ماده ۲۱- مجمع عمومی فوق­العاده با حضور حداقل دو سوم اعضای “انجمن” رسمیت پیدا می­کند و تصمیمات مجمع با دو سوم آراء مثبت اعضای حاضر در جلسه معتبر خواهد بود.

ماده ۲۲- در صورت به حد نصاب نرسیدن جلسه مجمع عمومی فوق­العاده، نوبت دوم مجمع حداکثر ظرف ۲۰ روز پس از نوبت اول با رعایت ماده ۱۳ اساسنامه برگزار خواهد شد. نوبت دوم مجمع با حضور هر تعداد از اعضا رسمیت می­یابد و تصمیمات آن با آرای مثبت دو سوم اعضای حاضر معتبر خواهد بود.

ماده ۲۳- با تشخیص ضرورت تشکیل مجمع عمومی عادی بطور فوق­العاده و یا مجمع عمومی فوق­العاده توسط بازرس، مراتب به هیئت مدیره اعلام و هیئت مدیره مکلف است حداکثر ظرف ۱۵ روز از تاریخ وصول درخواست بازرس، وفق ماده ۱۳ اساسنامه برای تشکیل مجمع عمومی دعوت بعمل آورد. در صورت استنکاف هیأت مدیره، بازرس می ­تواند رأساً با رعایت ماده ۱۳ اساسنامه اقدام به برگزاری مجمع نماید.

ماده ۲۴- با درخواست کتبی حداقل یک سوم اعضای اصلی مبنی بر تشکیل مجمع عمومی عادی بطور فوق­العاده و یا مجمع عمومی فوق­العاده، هیأت مدیره باید حداکثر ظرف مدت ۲۰ روز از تاریخ دریافت تقاضای کتبی، اعضاء را جهت تشکیل مجمع طبق ماده ۱۳ دعوت نماید. در صورت استنکاف هیأت مدیره، درخواست­کنندگان می­توانند دعوت مجمع عمومی را از بازرس بخواهند و بازرس مکلف است حداکثر ظرف ۱۵ روز طبق ماده ۱۳ از اعضاء دعوت کند و چنانچه بازرسی نیز امتناع کند درخواست­کنندگان می­توانند دعوت مجمع عمومی را از اتاق ایران بخواهند و اتاق ایران باید پس از بازرسی و حصول اطمینان از عدم توجه هیأت مدیره و بازرس به درخواست اعضاء نسبت به دعوت از اعضاء برای تشکیل مجمع عمومی با رعایت کلیه تشریفات مندرج در اساسنامه اقدام نماید.

ماده ۲۵- در صورت استعفاء از عضویت، اخراج و یا انحلال عضو حقوقی که نماینده آن در ارکان “انجمن” دارای سمتی است، ماموریت آن نماینده نیز به تبع وی منتفی و زایل خواهد شد.

ماده ۲۶- چنانچه نماینده عضو حقوقی “انجمن” پس از انتخاب در ارکان، به هر دلیلی از شرکت متبوع خود خارج گردد، پس از اعلام، به خودی خود از سمتی که در “انجمن”دارد معزول و هیچ­گونه سمتی در “انجمن” نخواهد داشت و سمت نامبرده به عضو علی­البدل تفویض و در صورت نیاز، برابر مقررات، انتخاب بعمل خواهد آمد.

تبصره: هیات مدیره شرکتی که نماینده­اش به عضویت در ارکان “انجمن” انتخاب شده است، چنانچه نماینده­اش، به هر دلیلی، از عضویت در شرکت متبوع خارج شود، باید مراتب را به صورت مکتوب به “انجمن” اعلام کند.

ماده ۲۷- هیات مدیره:

۲۷-۱- هیأت مدیره “انجمن” مرکب است از ۷ نفر عضو اصلی و ۲ نفر عضو علی­البدل که بوسیله مجمع عمومی عادی و یا عادی بطور فوق­العاده از بین نمایندگان اعضای “انجمن” برای مدت دو سال انتخاب می­شوند.

۲۷-۲- بعد از اختتام دوره ماموریت هیات مدیره تا انتخاب هیأت مدیره جدید، کلیه مسئولیت­ها همچنان به عهده اعضای هیات مدیره قبلی خواهد بود.

ماده ۲۸- هیات مدیره در اولین جلسه­ای که حداکثر ظرف یک هفته بعد از انتخاب آن­ها تشکیل می­شود از بین خود یکنفر را بعنوان رئیس و یک نفر را بعنوان نائب­رئیس و یک نفر را بعنوان خزانه­دار و یک نفر را به عنوان منشی هیات مدیره انتخاب خواهد نمود.

ماده ۲۹- مدت تصدی هر یک از سمت­های اعضای هیات مدیره بیش از مدت عضویت آن­ها در هیات مدیره نخواهد بود. متصدیان هر یک از سمت­ها توسط هیات مدیره قبلی عزل و یا تجدید انتخاب می­باشد. ماده۳۰- هیات مدیره حداقل ماهانه یک بار به دعوت کتبی رئیس و در غیاب ایشان نائب رئیس تشکیل جلسه خواهد داد. جلسات هیات مدیره در مراکز اصلی “انجمن” یا در محلی دیگری که در دعوت­نامه معین شده است تشکیل خواهد شد.

ماده ۳۱- در صورت استعفاء، فوت و یا عزل هر یک از اعضاء هیات مدیره، عضو علی­البدلی که در انتخابات رأی بیشتری داشته است، برای باقیمانده دوره هیات مدیره جانشین عضو اصلی خواهد شد.

ماده ۳۲- جلسات هیات مدیره با حضور حداقل ۴ نفر از اعضای اصلی رسمیت پیدا میکند.

ماده ۳۳- اداره جلسات هیات مدیره با رئیس هیات مدیره و در صورت غیبت او با نائب رئیس است. در صورت غیبت رئیس و نائب رئیس، سایر اعضای هیأت مدیره یک نفر از اعضاء حاضر در جلسه را تعیین می­نمایند تا وظایف رئیس را در ارتباط با اداره جلسه انجام دهد.

ماده ۳۴- تصمیمات هیأت مدیره با رای حداقل ۴ نفر از اعضای اصلی هیات مدیره حاضر در جلسه معتبر خواهد بود.

ماده ۳۵- از مذاکرات و تصمیمات هیأت مدیره صورت­جلسه­ای توسط دبیر یا یکی از اعضای هیأت مدیره تنظیم و فی­المجلس به امضای حاضرین می­رسد.

ماده ۳۶- هیات مدیره یک نفر شخص حقیقی را از خارج از اعضای هیات مدیره بطور تمام وقت بعنوان دبیر انتخاب می­نماید.

تبصره ۱- هیأت مدیره می­تواند با مسئولیت خود بخشی از اختیارات خود را به دبیر تفویض نماید.

تبصره ۲- سه جلسه غیبت متوالی و یا شش جلسه غیبت غیرمتوالی در طول یک­سال در جلسات هیأت مدیره به منزله عزل از عضویت هیأت مدیره می­باشد و عضو علی­البدل جایگزین عضو معزول می­گردد.

تبصره ۳- دبیر در جلسات هیات مدیره بدون حق رأی شرکت می­کند.

ماده ۳۷- برای انجام امور اداری و اجرایی “انجمن”دبیرخانه­ای تحت مدیریت دبیر و زیر نظر هیأت مدیره تأسیس می­گردد.

ماده ۳۸- وظایف و اختیارات هیات مدیره:

هیأت مدیره نماینده قانونی “انجمن” است و از کلیه اختیارات قانونی جهت اداره امور “انجمن” برخوردار است. اهم وظایف و اختیارات هیأت مدیره به شرح زیر می­باشد:

۳۸-۱- افتتاح انواع حساب­های بانکی به­ نام “انجمن” در بانک­های مجاز و واریز کلیه وجوهات “انجمن” و پرداخت هزینه­ها از این حساب­ها

۳۸-۲- تعیین صاحبان امضاهای مجاز اسناد و مدارک مالی و تعهدآور و اوراق عادی و مکاتبات اداری

۳۸-۳- اداره و انجام عملیات مالی و پولی و تعهدات مالی و تحصیلی وام طبق اختیارات و ارائه گزارش سالانه عملیات و اقدامات مالی خود به مجمع عمومی

۳۸-۴- عقد هرگونه قرارداد و تبدیل و تغییر آن راجع به خرید و فروش و اجاره و تملک اموال منقول و غیرمنقول بنام و حساب “انجمن”

۳۸-۵- استخدام و عزل و نصب دبیر “انجمن” و تعیین حقوق و دستمزد و سایر پرداخت­ها

۳۸-۶- اقامه یا استرداد هرگونه دعوی حقوقی و کیفری با داشتن تمام اختیارات مراجعه به محاکم و پرداختن به امر دادرسی از حق تجدید نظر در دادگاه­های استان و دیوان عالی کشور، مصاحله، تعیین وکیل، سازش، استفاده از حقوق و تکالیف مربوط به داوری

۳۸-۷- انجام اموری که طبق موازین قانونی برای اداره “انجمن” و پیشرفت مقاصد و اهداف آن ضرورت داشته و در اساسنامه منع نشده باشد

۳۸-۸- تعیین و اعزام نماینده به شوراها، کمیسیون­ها، کمیته­ها، هیات­ها و مراجع داخلی و خارجی

۳۸-۹- تدوین و تصویب مقررات و آیین­نامه­های داخلی برای اداره بهتر امور “انجمن” در چارچوب اساسنامه

۳۸-۱۰- تدوین برنامه و بودجه “انجمن” جهت ارائه به مجمع عمومی

۳۸-۱۱- تهیه صورت دارائی و دیوان “انجمن”، تنظیم ترازنامه و حساب عملکردهای سال گذشته جهت ارائه به مجمع عمومی

۳۸-۱۲- ارسال گزارش­های سالانه از عملکرد “انجمن” به اتاق ایران

۳۸-۱۳- تعیین و تصویب حقوقع مزایا و پاداش مدیران، مشاوران و کارشناسان براساس پیشنهاد دبیر

۳۸-۱۴- تدوین سیاستها و خط مشی های کلان “انجمن” جهت ارائه به مجمع عمومی

۳۸-۱۵- تهیه شیوه­ها و راهکارهای اجرایی جهت تحقق سیاست­ها و برنامه­های “انجمن”

۳۸-۱۶- همکاری با اتاق ایران، اتاق­های شهرستان­ها، اتاق­ها و شوراهای مشترک بازرگانی و تشکل­های اقتصادی به منظور ایجاد هم­افزایی، جلوگیری از موازی­کاری و پشبرد اهداف قانونی

ماده ۳۹- اختیارات دبیر را هیأت مدیره تعیین می­کند. اهم وظایف دبیر به شرح زیر می­باشند:

۳۹-۱- تهیه و تدوین برنامه­های (کوتاه­مدت، میان­مدت و بلندمدت) “انجمن” و ارائه آن به هیأت مدیره جهت بررسی و تصویب

۳۹-۲- تهیه و تدوین پیش­نویس بودجه “انجمن” و ارائه آن به هیأت مدیره

۳۹-۳- تهیه ساختار سازمانی مناسب برای انجام امور برنامه­ریزی و اجرایی “انجمن” و ارائه آن به هیات مدیره جهت بررسی و تصویب

۳۹-۴- دبیر بایستی دفاتر، اسناد، صورت­های مالی، وصول­ها و پرداخت­های “انجمن” را کنترل نموده و بر فرآیند ثبت، ضبط، نگهداری و حفاظت اسناد نظارت نماید و با درخواست بازرسی مبنی بر بررسی دفاتر و اسناد مالی “انجمن”، در محل دبیرخانه اسناد مذکور را در اختیار بازرسی قرار دهد.

۳۹-۵- تعیین کارگروه­های تخصصی در راستای پیشبرد اهداف قانونی “انجمن”

۳۹-۶- انتخاب دبیران کمیسیون­های تخصصی و تهیه و تدوین شرح وظایف آن­ها و پیشبرد به هیأت مدیره جهت بررسی و تصویب

۳۹-۷- ارائه گزارش عملکرد “انجمن” به هیات مدیره

۳۹-۸- ارائه گزارشهای سالانه عملکرد و مالی هیات مدیره که به تأیید بازرسی رسیده است به اعضای انجمن

ماده ۴۰- بازرس:

۴۰-۱- یکنفر بازرس اصلی و یک نفر بازرس علی­البدل از داخل یا خارج از اعضاء توسط مجمع عمومی عادی برای مدت یکسال انتخاب می­شود و انتخاب مجدد آن­ها برای دوره­های بعدی بلامانع است. افرادی که نامزد پست بازرسی”انجمن” می­شوند باید تجربه و آشنایی کافی با وظایف و مسئولیت­های بازرسی را داشته باشند.

۴۰-۲- در صورت فوت، استعفاء یا عزل بازرسی اصلی، وظیفه او را بازرس علی­البدل انجام خواهد داد.

ماده ۴۱وظایف بازرس:

۴۱-۱- نظارت بر کلیه اقدامات و عملیات هیأت مدیره در حدود مقررات این اساسنامه و تطبیق آن با مفاد اساسنامه، مصوبات مجامع عمومی و قوانین جاری کشور از وظایف بازرس می­باشد و در صورت مشاهده تخلف از طریق دبیرخانه مراتب را به هیأت مدیره اطلاع و رفع آن را درخواست می­نماید.

۴۱-۲- بازرس ترازنامه و گزارش­های تهیه­شده توسط هیأت مدیره برای تسلیم به مجمع عمومی سالانه و همچنین در صورت لزوم کلیه اسناد و اوراق مالی “انجمن” را مورد بررسی قرار می­دهد و موظف است نظر خود را بصورت مکتوب در اختیار مجمع عمومی بگذارد.

۴۱-۳- بازرس حداقل ده روز قبل از تشکیل مجمع عمومی عادی گزارش مکتوب خود را جهت اطلاع اعضاء تهیه و به دبیرخانه ارائه خواهد نمود.

۴۱-۴- بازرسی موظف است یک نسخه از گزارش­های خود را به دبیرخانه “انجمن” تحویل دهد.

 

فصل پنجم – منابع مالی

ماده ۴۲- منابع مالی انجمن عبارتند از:

– ورودیه عضویت

– حق عضویت سالانه

– هدایا، عطایا، وقف، قبول وصیت و کمک­های نقدی و غیرنقدی اعضاء یا اشخاص ثالث، وزارتخانه­ها، سازمان­ها و موسسات دولتی و نهادها و سازمان­های عمومی

– وجوه حاصل از ارائه خدمات به اعضا

ماده ۴۳- در “انجمن” باید مبلغ ورودیه را به حساب “انجمن” واریز و قبض رسید آن را به دبیرخانه تسلیم نمایند

ماده ۴۴- هر عضو علاوه بر ورودیه، باید سالیانه مبلغ حق عضویت تعیین شده را به حساب “انجمن” واریز و قباض رسید آن را نیز تحویل دبیرخانه نماید.

ماده ۴۵- مبلغ ورودیه و مبلغ عضویت سالیانه با پیشنهاد هیأت مدیره و توسط مجمع عمومی عادی تعیین خواهد شد. در ضمن مجمع عمومی می­تواند اختیار خود را در این زمینه را به صورت سالانه به هیأت مدیره تفویض کند.

ماده ۴۷- “انجمن” می تواند از هدایا، عطایا، وقفه، قبول وصیت و کمک­های نقدی و غیرنقدی اعضاء یا اشخاص ثالث، وزارتخانه­ها، سازمان­ها و موسسات دولتی و نهادها و سازمان­های عمومی برخوردار گردد و چنانچه ضرورت اقتضاء نماید با تصویب هیات مدیره حق تحصیل اعتبار و اخذ وام از بانک­ها و موسسات اعتباری یا از شرکت­ها و اشخاص عضو را دارد.

ماده ۴۷- هیأت مدیره می­تواند با ارائه خدمات به اعضاء و غیر اعضاء برگزاری نمایشگاه­ها و سمینارهای تخصصی، تشکیل کارگاه­های آموزشی، انتشار کتب و نشریات و نظایر آن و اعزام هیات­های تجاری و بازاریابی و غیره هزینه­ها “انجمن” را تأمین کند.

فصل ششم – انحلال و تصفیه

ماده ۴۸- “انجمن”به موجب تصمیم مجمع عمومی فوق­العاده منحل می­شود.

ماده ۴۹- چنانچه انحلال “انجمن” از سوی مجمع عمومی فوق­العاده باشد مجمع مزبور هیات تصفیه­ای را متشکل از سه نفر از نمایندگان تشکل­های عضو انتخاب می­کند. انتخاب اعضاء هیأت مدیره “انجمن” قبل از انحلال، در مقام اعضاء هیات تصفیه بلامانع است.

ماده ۵۰- پس از انحلال “انجمن” و تعیین اعضاء هیأت تصفیه، مدیران سابق “انجمن” مکلفند تمامی اوراق، اسناد، دفاتر، اموال و اثاثیه “انجمن” را با تنظیم صورتجلسه تحویل هیأت تصفیه نمایند.

ماده ۵۱- هیات تصفیه یا نظارت نماینده اتاق ایران وضعیت بدهی­ها و دارائی­ها را روشن می­کند و پس از تسویه، کلیه اموال منقول و غیرمنقول باقیمانده به اتاق ایران واگذار خواهد شد.

ماده ۵۲- وظائف و تکالیف و اختیارات هیأت تصفیه در رابطه با اموال موجود، مطالبات و دیوان “انجمن” و بطور کلی امور تصفیه طبق مقررات لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت مصوب ۲۴/۱۲/۱۳۴۷ و مفاد اساسنامه خواهد بود.

فصل هفتم – موارد متفرقه

ماده ۵۳- “انجمن” بمنظور پیشبرد اهداف و ایفاد وظایف خود می­تواند به تعداد مورد نیاز کمیسیون­های تخصصی دائم یا موقت از بین مدیران و اعضاء “انجمن” و یا خارج از آن­ها تشکیل دهد. وظایف و نوع فعالیت هر کمیسیون، تعداد اعضاء آن و طرز انتخاب آنان، چگونگی فعالیت و اداره و نیز نحوه انحلال آن براساس آیین­نامه­ها و مقرراتی خواهد بود که توسط هیأت مدیره تهیه و تصویب خواهد شد.

ماده ۵۴- “انجمن” می­تواند به تعداد مورد نیاز از مشاورین معدنی، فرآوری، صنعتی، بازرگانی، بانکی، ارزی، بیمه، بازرسی، حقوقی، نمایشگاهی، انفورماتیک، اقتصادی و…، خارجی از اعضای “انجمن” جهت بهبود و پیشبرد امور خود بهره­گیری نماید.

ماده ۵۵- حکمیت:

“انجمن” می­تواند در ارتباط با امور عمومی و تخصصی مربوط به خود در صورت نیاز به داوری، از خدمات مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران استفاده کند.

ماده ۵۶- در صورتی که اساسنامه نیاز به تفسیر داشته باشد، این امر توسط اتاق ایران صورت می­پذیرد و نظر اتاق در این خصوص قطعی و لازم الاتباع خواهد بود.

ماده ۵۷- رعایت کلیه مصوبات ، آیین­نامه­ها و دستورالعمل­های اتاق ایران برای کلیه اعضاء و ارکان انجمن لازم الاجرا می­باشد.

ماده ۵۸- این اساسنامه در ۷ فصل و ۵۸ ماده و ۱۴ تبصره در تاریخ ۲۲/۰۸/۱۳۹۶ به تصویب مجمع عمومی مؤسسین “انجمن” زغالسنگ ایران رسیده است.